وبلاگ

لامپ هالوژن چیست؟ + معرفی انواع آن

لامپ هالوژن

اختراع لامپ توانست تغییری اساسی و چشمگیر در زندگی انسان بوجود آورد. امروزه منابع روشنایی مختلفی با ویژگی های متفاوت تولید و به بازار عرضه شده است. لامپ هالوژن یکی از انواع لامپ های رشته ای است که در آن از تکنولوژی جدید تری استفاده شده، ابعاد بسیار کوچک و نور بیشتری دارد. در ابتدا از لامپ های هالوژن در پروژکتورها، لامپ خودرو ها یا استادیوم ها استفاده می شد و امروزه در محیط های مختلفی کاربرد دارد. در ادامه مقاله به کاربرد و انواع لامپ های هالوژن می پردازیم. با ما همراه شوید.

لامپ هالوژن چیست؟

لامپ هالوژن شکل تغییر یافته از لامپ رشته ای قدیمی است که در آن، رشته های تنگستن قرار گرفته درون یک محفظه پر شده از گاز های هالوژن است. هنگام تولید نور در این لامپ ها با توجه به فرآیند تولید نور، گرمای زیادی تولید می شود؛ بنابراین حباب هالوژن باید از جنس کوارتز باشد تا در برابرگرما مقاومت کند. لامپ هالوژن در انواع گوناگونی از لحاظ شکل ظاهری، سایز و… تولید می شود و در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد لامپ هالوژن

  • چراغ خودروها
  • روشنایی محیط های مختلف
  • طراحی دکوراسیون با ترکیب رنگ های متنوع
  • فروشگاه ها و مغازه ها
  • جواهر فروشی ها و درخشش دو چندان جواهرات با کمک این لامپ و آینه
  • نورپردازی نمای ساختمان و…

استفاده از این لامپ هیچ محدودیتی ندارد و از انواع مختلف آن با توجه به نوع نیاز می توانید استفاده کنید.

انواع لامپ هالوژن

لامپ هالوژن انواع مختلفی دارد که به شرح زیر است:

۱٫ هالوژن LED

این نوع لامپ هالوژن از دیود های نورافشان تشکیل شده است. زمانی که این دیود ها کنار هم قرار می گیرند، جریان الکتریکی به آن ها می رسد و نور تولید می شود. تعداد دیود ها در میزان نوردهی این لامپ موثر است و هرچه تعداد آن ها بیشتر باشد، نوردهی نیز بیشتر است. این لامپ مصرف کمی دارد، نور خوبی تولید می کند و گرمای کمی دارد به همین دلیل گزینه خوبی برای طراحی دکوراسیون است.

۲٫ هالوژن COB

این نوع لامپ ها مانند لامپ هالوژن ال ای دی هستند و از چیپ تشکیل شده اند که روی برد نصب شده اند و نقطه ای نورانی تشکیل می دهند. این لامپ ها عمر طولانی و نور خوبی دارند و برق کمی مصرف می کنند.

۳٫ هالوژن SMD

این نوع از لامپ هالوژن شامل چیپ های ال ای دی است که با سیم بهم وصل شده اند. این نوع لامپ بسیار مقرون به صرفه است و مانند دو نوع قبلی مصرف کمی دارد.

عملکرد هالوژن چگونه است؟

کارکرد لامپ هالوژن بسیار شبیه لامپ رشته ای است. در لامپ هالوژنی، جریان الکتریکی از پریز جریان می یابد و با پایه لامپ تماس پیدا می کند. این جریان تا رشته تنگستن بالا می رود و رشته لامپ را گرم می کند؛ اما تفاوت در این است که رشته در یک کپسول کوارتز پر از گاز هالوژن محصور شده است. این گاز بی اثر است و از ید و برم تشکیل شده است.

جریان الکتریکی چرخه هالوژن را آغاز می کند و در آن ذرات سوخته از رشته تنگستن توسط هالوژن داخل کپسول کوارتز دوباره به رشته منتقل می شوند و اجازه می دهد تا این ذرات دوباره استفاده شوند. این استفاده مجدد از ذرات باعث درخشندگی بالاتر و ماندگاری بیشتر لامپ ها نسبت به لامپ های رشته ای می شود؛ بنابراین هالوژن ها می توانند تا ۲۵۰۰ ساعت دوام بیاورند و در دمای بالا کار کنند.

جمع بندی

لامپ هالوژن نوعی لامپ رشته ای است که از رشته تنگستن در محفظه پر شده از گاز های بی اثر مانند بروم و کمی هالوژن ساخته شده است. این لامپ ها به دلیل داشتن نور کافی و مناسب، امکان تنظیم درجه نور، ابعاد، عمر طولانی، ایجاد جذابیت بصری و… محبوبیت بسیار خوبی دارد و در مکان های مختلف استفاد می شود. لامپ هالوژن به سه دسته لامپ هالوژن LED، COB و SMD تقسیم می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.